Osoby starsze i mobilność

Spread the love
Osoby starsze i mobilność

Starzenie się społeczeństwa jest jednym z największych wyzwań stojących przed Europą w nadchodzących dziesięcioleciach. Ta zmiana demograficzna, mimo że nie poświęca jej zbyt wiele uwagi, ma również poważne konsekwencje dla wzorców mobilności. Ponieważ dzisiejsze pokolenie kierowców samochodów stopniowo odchodzi na emeryturę, głównym wyzwaniem jest przeniesienie tych aktywnych osób starszych z prywatnego samochodu do zrównoważonych i energooszczędnych środków transportu. Obejmuje to spacery, rowery i transport publiczny, ale także innowacyjne programy, takie jak wspólne korzystanie z samochodu i rowery publiczne.

AENEAS podążał za koncepcją „multimodalnego seniora podróżującego”, wykorzystując wszystkie środki transportu zgodnie ze swoimi wymaganiami. Zapewnia to o wiele większą autonomię i elastyczność starzejącej się osobie niż poleganie wyłącznie na prywatnym samochodzie. Prowadzenie samochodu może stać się trudne, a nawet niemożliwe dla osób starszych, które w związku z tym muszą być w stanie znaleźć i wykorzystać atrakcyjne alternatywy. AENEAS uważał się za projekt umożliwiający i zachęcający, skierowany do wszystkich starzejących się osób – bez względu na to, czy mają 50, czy 100 lat.

Przejście na bardziej zrównoważone środki transportu nie tylko prowadzi do mniejszego zagęszczenia ruchu miejskiego, bezpieczniejszych dróg i lepszej jakości powietrza, ale także przyczynia się do samodzielności osobistej i dobrego samopoczucia fizycznego – chodzenie i jazda na rowerze są zdrowsze niż przebywanie w korku. Jednak, aby dokonać tej zmiany, należy zająć się szeregiem konkretnych kwestii, aby spełnić wymagania osób starszych. Zagadnienia te obejmują:

  • Aspekty finansowe;
  • Aspekty medyczne;
  • Aspekty społeczne (np. wspólne zamieszkiwanie pokoleń, podnoszenie świadomości wśród młodszych pokoleń na temat problemów osób starszych); oraz
  • Aspekty bezpieczeństwa.

Wreszcie, co nie mniej ważne, osoby starsze muszą być przekonane i zmotywowane do korzystania z alternatyw dla prywatnego samochodu. W końcu poprawia to ich zdrowie i oszczędza pieniądze.

Więcej informacji na temat konkretnych kwestii związanych z mobilnością osób starszych można znaleźć na stronach internetowych następujących partnerów AENEAS:

  • Europejska Platforma Osób Starszych
  • Centrum Pokoleń i Dostępności, Salzburg