Szkolenie z mobilności seniorów

Spread the love
Tło

Mobilność – zwłaszcza aktywne podróżowanie – jest ważnym czynnikiem w życiu osób starszych. Oznacza niezależność, autonomię i jakość życia. Mobilność ułatwia uczestnictwo w życiu społecznym i pomaga utrzymywać kontakt z rodziną i przyjaciółmi.

Tak więc wiele starszych osób regularnie jeździ na rowerze, jednak czują, że ruch drogowy jest dla nich coraz większym wyzwaniem. Uważają również, że standardowe rowery nie są dostosowane do ich wymagań.

Ponad 1000 uczestników szkoleń

Lokalna organizacja ekologiczna w Monachium Green City opracowała w 2006 r. program szkoleń rowerowych dla osób starszych, wspierany przez miasto Monachium. Głównym celem kursów szkoleniowych jest sprawienie, aby osoby starsze cieszyły się codzienną jazdą na rowerze. Ponadto powinni być przeszkoleni w sytuacjach krytycznych w ruchu drogowym i przezwyciężyć problemy z akceptacją specjalnie przystosowanych rowerów, takich jak trójkołowce i rowery ze wspomaganiem elektrycznym.

Szkolenie zostało zrealizowane we współpracy z lokalną policją, fizjoterapeutą oraz lokalnymi „Centrami Obsługi Starszych Obywateli”, przy czym te ostatnie pełniły funkcję multiplikatora i zapewniały miejsce. Typowa sesja szkoleniowa rozpoczęła się wprowadzeniem przez policję w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Później fizjoterapeuta wyjaśnił problemy zdrowotne związane z wiekiem i pokazał małe ćwiczenia, które można wykonać w celach profilaktycznych. Na koniec uczestnicy mieli okazję przetestować różne rodzaje rowerów, wszystkie specjalnie przystosowane do potrzeb osób starszych.

Wyciągnięte wnioski

Ważna jest praca ze stosunkowo małymi grupami i zapewnienie szerokiej gamy rowerów dostosowanych do różnych umiejętności. Można to osiągnąć poprzez zaangażowanie lokalnych sprzedawców rowerów. Lokalni interesariusze, tacy jak „Centra Obsługi Starszych Obywateli” z ok. 2 tys. Jako multiplikator może pełnić 25 oddziałów w dzielnicach miasta.

Ponieważ większość starszych osób nie ma przeszkolenia w zakresie znaków drogowych i właściwego zachowania, bardzo ważne jest, aby przekazać im tę wiedzę. Z tego powodu ważne jest zaangażowanie lokalnej policji, a seniorzy bardzo ufają i stosują się do rad funkcjonariuszy policji.